Közönséges kakukkfű

Tudta-e?

Közönséges kakukkfű (Thymus vulgaris)

Kakukkfüvet már évszázadok óta használják különböző népgyógyászati célokra. Körülbelül 350 kakukkfű faj létezik. Ezek közül néhány faj kertészeti felhasználása terjedt el, édes illatuk és szép lila vagy rózsaszín virágaik miatt. Annak ellenére, hogy a virágok meglehetősen kicsik, közülük sok faj termel nektárt, ezért vonzzák a méheket. A kakukkfűben található illóolajok nagy mennyiségű timolt tartalmaznak, amely erős antibakteriális hatású.  Olaját, szájvizek alkotórészeként szájnyálkahártya gyulladások kezelésére is használják. A gyógynövény illóolaj tartalma hörgő görcsoldó és nyálkaoldó tulajdonságokkal rendelkezik, ezért alkalmazása akut és krónikus hörgőgyulladás, felső légúti gyulladás, és szamárköhögés esetén a népgyógyászatban régóta elterjedt. Terpenoid tartalma köptető hatású.

Már az egyiptomiak és a görögök is használták, de ma már minden konyhában nélkülözhetetlen. Különösen a franciák és bolgárok kedvelik.

Szárazságtűrő, fényigényes. Egyes fajok 20–50 cm hosszúra növő hajtásai elfekvők, mások félgömb alakú bokrokká fejlődnek. A hajtások elágazók, a fekvő részeken legyökeresednek. Virágos hajtásain átellenesen helyezkednek el elliptikus levelei. Apró, ajakos, egyes fajokon lilás rózsaszínű, másokon rózsavörös virágai az ágak végén nyílnak. Magja nagyon apró.

A kakukkfű figyelemreméltó vírusellenes, baktériumölő, gombaölő, antibiotikus, vizelethajtó, görcsoldó, köptető és antiszeptikus hatással bír, ami nagyon hasznossá teszi a megfázás és influenza szezonban. A mikrobák elpusztítása mellett a kakukkfű elősegíti a szervezet méreganyagainak semlegesítését és erősíti az immunrendszert a fehérvérsejt termelés fokozásával. Kellemes, gyógynövényes aromája erőteljes és átható, neve a görög „thymos” szóból ered, melynek jelentése „illatosítani”.

Kiváló a tüdő fertőtlenítésére, így hasznos influenza, megfázás, torokfájás, asztma, hurut, köhögés, gégegyulladás, szamárköhögés és hörghurut kezelésére. Orr, torok és mellkasi gyulladások esetén belélegezve, a száj és fogíny gyulladásánál (mint szájpenész, fogínygyulladás) fogkrémként vagy szájvízként alkalmazható.  Már az 1 százalékos oldat is hatékony. Egy Németországban végzett vizsgálat eredményeként számos tudós hiszi, hogy a köhögéscsillapítók hatékonysága a (lenyelést követő) kilélegzés során az illóolajok helyi hatásának köszönhető.

Továbbá használható:

•    húgyúti és húgyhólyag fertőzések kezelésére, melynek hatékonyságát vizelethajtó hatása tovább fokozza
•    candida és hüvelygomba kezelésére
•    körömgomba kiirtására
•    növényi alapú fertőtlenítő összetevőjeként
•    forró borogatásként reumatikus fájdalmak, izomfájdalmak, ficamok, sportsérülések, isiász, ízületi gyulladás és köszvény kezelésére
•    haj és bőrápoló kezelések részeként, hajerősítőben, arclemosóban, vagy pattanás és szemölcsök kezelésére
•    ülőfürdőben vagy bőrbe masszírozva menstruációs problémára
•    élősködők kiirtására
•    a kakukkfű illóolaj egyik kémiai összetevője, elősegíti a bőr véráramlását, így gyorsíthatja a gyógyulást. A timol továbbá a sejtmembrán egészséges zsírtartalmát is védi és növeli.