Propolis

Tudta-e?

Propolis:

A méhek (Apis mellifera) által előállított ragacsos, gyantás anyag, amelyet a méhkaptár szigetelésére, valamit a méhkaptár baktériumok, gombák elleni védelmére szolgál. A népgyógyászatban évezredek óta alkalmazott propoliszt, mint a természet antibiotikumaként aposztrofálják. A tudományon alapuló orvoslásban is számos klinikai vizsgálat igazolja bőrgyógyászati hatásait: „A propolist eredményesen használják a bőrgyógyászatban, serkenti a sebek gyógyulási folyamatait, alkalmazható égési sebek és nyílt fekélyek kezelésére, sebgyógyulási idő csökkentésére, a seb összehúzódásának fokozására és a szöveti regeneráció gyorsítására.”

*Forrás: Evid Based Complement Alternat Med. 2013: 456859.Published online 2013 April 24. doi:  10.1155/2013/456859 Stan Scheller: The Forerunner of Clinical Studies on Using Propolis for Poor and Chronic Nonhealing Wound PMCID: PMC3655617 Stan Scheller: The Forerunner of Clinical Studies on Using Propolis for Poor and Chronic Nonhealing Wounds M. Kucharzewski, 1 , 2 ,* S. Kubacka, 3 T. Urbanek, 4 K. Wilemska-Kucharzewska, 2 and T. Morawiec 

propolisz  vagy méhszurok olyan gyantás, ragacsos anyag, amelyet a méhek a kaptár védelmére, a betolakodó baktériumok és egyéb kórokozók ellen gyűjtenek. Ragadós, sárgásbarna, kellemes illatú anyag, melyet a fák rügyeiről, fiatal ágairól, levélnyeleiről gyűjtenek be a méhek, átalakítják, azután a kaptárak tömítésére és fertőtlenítésére használják. A fő forrás a fekete nyár rügypikkelyein kiválasztódó enyves bevonat, de a propolisz számos összetevőjének tulajdonságai még nem pontosan ismertek. Más növényekről, égerről, tölgyről, napraforgóról, fenyőkről is gyűjtenek.

A méhek akkor gyűjtik a propoliszt, amikor nincs nektárgyűjtő szezon, és amikor a fiatalabb dolgozók az utódokat etetik. Általában dél körül gyűjtik, amikor a hőmérséklet 20°C-nál magasabb, és a gyanta folyékony.

A propoliszt a méhek építőanyagként, szigetelésként, védelmi célokra, ragasztóként használják. Propolisszal tömik be a réseket és repedéseket, hogy a kaptár hermetikusan zárt maradjon. A 6 mm-nél nagyobb rések betömésére viaszt használnak. A méhek a propolisszal javítják a lép hibáit. Az egész kas, kaptár belső felületét bekenik propolisszal, hogy megakadályozzák a penészedést. Minden felületet, az új lépeket is bevonják ezzel az anyaggal, hogy így sterilizálják őket. Propolisszal vonják be azokat a kis rovarokat, amelyek betévedtek a kaptárba, ezzel bebalzsamozzák őket, így nem indulnak bomlásnak. A propolisz a közösségi immunrendszer része.

A tiszta propolisz kimagaslóan hatékony elemekből áll. Legfontosabb és legtömegesebb alkotórészei a flavonoidok. További fontos hatóanyagok: kalkonok, terpén, vitaminok (B1, B2, B6, C, E, ), aminosavak, enzimek, ásványi elemek (K, Na, Mg, Al, P, Si, Va, Co, S, N, Zn). Bizonyítottan tartalmaz ferulasavat, amitől baktériumölő és baktériumfejlődést gátló hatású (külsődleges felhasználás esetén).

Általános jó hatással van minden szervrendszerünkre, sejtjeinkre is. Öregedést gátló, regeneráló, tisztító hatása van. A természetes bélflórát nem károsítja, ellenjavallata nincs. Használata csak propolisz-allergiásokra veszélyes. Szinte hihetetlen, milyen hatásosan csillapít bizonyos fájdalmakat, a hatása vetekszik a fájdalomcsillapítókéval.

Légúti betegségekben, a húgyutak fertőzései, a prosztata- és a fültőmirigy gyulladásai ellen is sikerrel alkalmazzák. A hajszálérrendszerre értágító, vérnyomásszabályzó, baktérium-szaporodást gátló, frissítő. Rendszeres fogyasztása az általános szervezeti ellenálló képességet magas szinten tartja. Torokfájás, meghűlés esetén tinktúrás melegvízzel naponta többször gargalizáljunk. A szájban lévő sebeket ecsetelhetjük is. Sokan ajánlják impotenciára, más (nem lelki eredetű) szexuális problémákra, a propoliszon kívül magát a mézet is, férfiaknál akár a nemi szervbe masszírozva. Az orvostudomány a propolisz felhasználásával biztató eredményeket ér el a rákgyógyítás területén is.

Gyógyszerészi bőrápolási tanácsok hámsérülések, sebek, fekélyek esetén:

Kisebb felszíni hámsérülések sebek ápolása:

Tisztítsa meg a bőrfelszínt, majd fertőtlenítse a sebet 3%-os hydrogen peroxid oldattal, vagy Betadin oldattal, majd a hámsérülés nagyságától függően egy-két puffot fújjon a seb felszínére. Amennyiben a hámsérülés nem nedvedzik, lehetőség szerint hagyja szabadon a bőrfelszínt.  Ha a seb ruha általi kidörzsölődésnek kitett helyen található, fedje be kötszerrel.

A kisebb horzsolások, felületi hámhiányok gyógyulása elősegíthető, ha a seb „szabadon lélegzik”. Fontos, hogy a bőrápolás során gondolkodjunk a bőrfelszín tisztán tartátásáról, fertőtlenítéséről.

 

Gyógyszerészi bőrápolási tanácsok diabeteszes láb ápolására:

Régóta elhúzódó, nehezen gyógyuló, nedvedző sebek ápolása:

1. Gennyesedő sebek esetén fiziológiás sóoldattal (0,9 m/m% NaCl oldat) mossa le a sebfelszínről az elhalt, gennyes hámsejteket, steril mull lap használatával. A VIRDE PROPOLIS SPRAY alkalmazása esetén, (ahogy az ezüstkolloid tartalmú sebgyógyító kezelések esetében is) a sebfelszín feltisztítására fontos, hogy fiziológiás sóoldatot alkalmazzanak. Kerüljék a propolis spay valamit a szintetikus fertőtlenítőszerek (hydrogen peroxid oldat 3%,merbromin oldat) egyidejű alkalmazását. Vékony rétegben fújja be (egy-két puff) az érintett bőrfelszínt a VIRDE PROPOLIS SPRAY-vel, majd lehetőség szerint várjon, amíg a spray felszívódik.

2. A sebszélek külső felszínét kenje be olyan hámosodás elősegítő krémmel, amely hozzájárul a bőrfelszín regenerálódásához, valamint megakadályozza a seb kiszáradását, kirepedezését (pl: Bepanthen plus kenőcs).

3. Végül a sebfelszínt fedje be olyan sebészeti kötszerrel (MEFIX, MEPORE) amely nem ragad bele a sebbe. Diabeteszes fekélyes láb ápolása esetén a nedvedző sebek fedésére alkalmazhatóak hydrokolloid rendszerű kötszerek, amelyek a képződő váladékot magukba szívják, ezzel a sebfelszín „feltisztulása” elősegíthető. A nedvedző sebek kezelésével, kötözésével kapcsolatban kérdezze orvosát, gyógyszerészét.

Figyelmeztetés:

A Virde propolis spray bőrápolásra szánt kozmetikai termék. Alkalmazása nem helyettesíti a gyógyszeres kezeléseket.